Many people shop at Walmart on a regular basis. And while the selections may be more or less limited depending on your area, you absolutely can shop clean at Walmart. You may have to supplement slightly with other stores if your aim is to be completely clean, but all in all, I was impressed with what was actually available there. This clean-eating shopping list for Walmart proves it!
And before anybody gets upset, let me just say that I know many people take issue with Walmart. I’m not writing this post to debate the politics or to say if it’s right or wrong to shop there. So let’s not go there. I’m simply writing this post to help people that do shop there buy the healthiest items they can. Simple as that. Please take it in the spirit in which it was intended.
Please Note: These prices and product availability can vary greatly depending on your location. This list and prices are current for my area (Sonoma County) on the date of this blog post.
Image Credit: Wolterk/iStock.
______________________
SPONSORED: Find a Qualified Financial Advisor
1. Finding a qualified financial advisor doesn't have to be hard. SmartAsset's free tool matches you with up to 3 fiduciary financial advisors in your area in 5 minutes.
2. Each advisor has been vetted by SmartAsset and is held to a fiduciary standard to act in your best interests. If you're ready to be matched with local advisors that can help you achieve your financial goals get started now.
______________________
Produce
For the most part, this is where Walmart shines in the clean eating department. Stock up on fresh produce!
Tip: None of the produce at my Walmart was organic. If you are particular about avoiding pesticides, stick to the produce that has the thickest skin, such as oranges and bananas.
Image Credit: kcline.
Fresh Produce
- GRAPES, fresh, ($1.88 – 1 1/2 lb. bag)
- BANANAS, fresh, ($0.25 each)
- CUCUMBERS, fresh ($1.44 – pack of 2)
- ZUCCHINI, fresh ($1.98 – pack of 3)
- ONIONS, fresh ($1.14 – bag of 6 white onions)
- LIMES, fresh ($2.98 – 2 lb. bag)
- LEMONS, fresh ($2.37 – 2 lb. bag)
- CELERY, fresh ($1.24 – 1 large package)
- AVOCADOS, fresh ($0.68 – each)
- YAMS, fresh ($2.98 – 3 lb. bag)
- CARROTS, fresh ($1.44 – 2 lb. bag)
- GREEN BELL PEPPERS, fresh ($1.68 – 2 pc. package)
- TOMATOES, fresh ($1.98 – 2 pc. package)
- CHERRY TOMATOES, fresh ($1.50 – 10 oz. container)
- APPLES, fresh ($4.77 – 3 lb. bag)
- ORANGES, fresh ($3.98 – 4 lb. bag)
Image Credit: Rawpixel.
Frozen Produce
- STRAWBERRIES, unsweetened ($2.38 – 1 lb. bag)
- BERRY MEDLEY, unsweetened ($3.88 – 1 lb. bag)
- BLUEBERRIES, unsweetened ($3.23 – 1 lb. bag)
- RASPBERRIES, unsweetened ($3.23 – 1 lb bag)
Image Credit: VLG / iStock.
Dairy
Tip: Dairy is always best purchased organic. But not everyone can afford it. Buy the best you can afford.
- MILK ($3.52 – 1 gal)
- COTTAGE CHEESE, ($2.64 – 24 oz.)
- CHEDDAR CHEESE, generic brand ($7.98 – 32 oz. block)
(Note: Cheese is not typically a big part of a clean eating meal plan. But if you do buy it, buy the block variety and grate it yourself. Don’t buy the shredded packages. They are not clean.) - BUTTER, Great Value Walmart brand ($2.48 – 4 sticks)
(Note: Butter that is not organic, is not typically considered clean. That said, if you must buy something, buy real butter. Not margarine or butter substitutes)
Image Credit: baibaz.
Poultry
Tip: Again, organic is best. But if you can’t afford it, buy the best you can afford.
- CHICKEN BREASTS, boneless, skinless, frozen ($6.98 – 3 lbs. / $10.98 – 5 lbs.)
- EGGS, First Light brand ($1.98 – 1 dozen)
Image Credit: zi3000 / iStock.
Seafood
- SHRIMP, frozen, large shrimp ($5.00 – 12 oz.)
Image Credit: Fudio / iStock.
Nuts
Note: None of the nut butters in my Walmart were clean.
- ALMONDS, roasted, salted ($5.98 – 1 lb)
- PISTACHIOS, shelled, nut meat only ($4.58 – 6 oz.)
- PISTACHIOS, with shell ($3.98 – 8 oz.)
- EMERALD NATURAL ALMONDS 100 CALORIE PACKS, individually packaged portions ($2.68 – 7 packs per box, about 1/2 oz. each)
- EMERALD NATURAL ALMOND/WALNUT MIX 100 CALORIE PACKS, individually packaged portions ($2.68 – 7 packs per box, about 1/2 oz. each)
Image Credit: Julio Ricco/istockphoto.
Dried Fruits
- RAISINS, SunMaid brand ($3.28 – 20 oz. container)
- PITTED DATES, Sun Sweet brand ($2.78 – 8 oz.)
Image Credit: Walmart.
Grains
- BROWN RICE, organic, 6 lb. bag (around $10)
- OATS, Quaker brand, old fashion ($3.54 – 2 lb 10 oz.)
Image Credit: anakopa / iStock.
Beans
- GREEN SPLIT PEAS, dry ($1.08 – 1 lb. bag)
- KIDNEY BEANS, dry ($1.98 – 1 lb. bag)
- BLACK BEANS, dry ($1.38 – 1 lb. bag)
- PINTO BEANS, dry ($1.38 – 1 lb. bag)
Image Credit: piyaset / iStock.
Pantry Items
Please note: I know that many people are working hard to avoid BPA in canned food items, and some of you feel very strongly about that. I know it’s an important issue. But I also know that some people can’t afford the BPA-Free canned goods or simply don’t have access to them. So my criteria here is simply based on the ingredient list alone.
- SPICES, range of various spices/amounts in plastic baggies ($0.84 – $1.94)
- PUMPKIN, canned ($1.48 0 15 oz. can) – be sure to get regular pumpkin. NOT pumpkin pie filling. Read the ingredients. The only thing listed should be pumpkin.
- “LOUISIANA” THE PERFECT HOT SAUCE ($1.24 – 12 oz. bottle)
- GREAT VALUE (WALMART BRAND) YELLOW MUSTARD ($0.92 – 16. oz)
- GREAT VALUE (WALMART BRAND) CANNED PEAR HALVES, packed in 100% juice ( $0.98 – 15 oz. can)
- DOLE PINEAPPLE, canned in 100% juice ($1.38 – 20 oz. can)
- WHOLE WHEAT FLOUR ($3.64 – 5 lbs.)
- OLIVE OIL (GREAT VALUE WALMART BRAND), “pure” variety ($5.48 – 25.5 fl. oz.)
- WHOLE WHEAT PASTA (GREAT VALUE WALMART BRAND), Rotini and spaghetti ($1.00 – 13.25 oz)
- HONEY (GREAT VALUE WALMART BRAND) ($4.08 – 16 oz.)
- MAPLE SYRUP, 100% pure ($7.98 – 12.5 fl. oz.)
- MOLASSES, Grandma’s brand ($2.79 – 12 oz. jar)
- WHEAT GERM ($4.18 – 12 oz. jar)
- GREEN TEA, Lipton brand ($3.46 – 40 bag box)
- COFFEE, Folgers brand ($4.28 – 11.3 oz.)
This article originally appeared on TheGraciousPantry.com and was syndicated by MediaFeed.org.
More from MediaFeed:
Like MediaFeed’s content? Be sure to follow us.
Image Credit: Valeriy_G/istockphoto.
More from MediaFeed
Clean eating snacks to stash on your next trip
Image Credit: RossHelen/iStock.